Va aflati aici:

Plantarea a 104 tei in memoria celor 104 eroi ce si-au pierdut viata in razboiul pentru intregirea neamului

În războiul pentru întregirea neamului 1916-1919 şi-au pierdut viaţa 104 eroi, aceştia fiind înscrişi pe frontispiciul monumentului închinat în memoria acestora amplasat în faţa Şcolii Buzeşti ridicat în 1924 de un comitet de iniţiativă format din Constantin Oprescu – primar, Ilie Ştefănescu – notar şi alţii. Membrii fondatori au fost Generalul Amza Ştefănescu, preot - Constantin Marinescu şi Păun Georgescu – proprietar.
     La 100 ani de la actul Marii Uniri, actualul primar, Consiliul Local a luat hotărârea şi a plantat 104 tei în incinta Şcolii Primare Buzeşti. La acţiune au participat şi moştenitori (descendenţi) până la a patra generaţie a unor eroi cât şi a unor participanţi la Războiul de întregire a neamului, printre aceştia amintim:
Mozăceanu Riţa – fiica lui Dinuţ Ilie (participant), Drăguşin Tudor – nepot al acestuia, Dicu Gheorghe – strănepot, Lungu Ioana – nepoată de erou şi mulţi alţii – iniţiativa a meritat un asemenea gest la Centenarul Marii Uniri – 1 Decembrie 2018.